Internet mobilny w podróży: jak uniknąć dodatkowych kosztów?

Latem podróżowanie jest bardziej intensywne, a dostęp do internetu podczas długich urlopów czy spontanicznych wypadów za miasto może być niezbędny. Przed wyjazdem gdziekolwiek warto sprawdzić ile GB nam zostało i czy ewentualnie nie musimy dokupić dodatkowego pakietu na internet mobilny.

W tym artykule podpowiemy co należy zrobić, żeby nie stracić za dużo GB i żeby nie ponosić dodatkowych kosztów za korzystanie z sieci oraz przedstawimy najtańszą ofertę na internet mobilny lub abonament od operatora lajt mobile, jako lidera rankingu najniższych cen.

Internet mobilny – po co nam w podróży?

Internet mobilny jest niezwykle ważny podczas podróżowania w dzisiejszych czasach. Obecnie mamy rozbudowane ciągi komunikacyjne dróg, wiele nowych wsi i miasteczek. Tradycyjne rozwiązania, jak np. mapa mogą być przydatne, ale istnieje ryzyko mało aktualnych danych i braku powiadomień o np. robotach drogowych. Korzystając z internetu mobilnego, możemy używać aplikacji nawigacyjnych i map, które pomagają nam odnaleźć się w nieznanym miejscu. Możemy sprawdzać trasę, szukać punktów orientacyjnych, sprawdzać informacje o ruchu drogowym i skorzystać ze wskazówek nawigacyjnych, aby łatwiej poruszać się po nowych terenach.

Dostęp do internetu mobilnego umożliwia też utrzymanie kontaktu z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi osobami, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Możemy wysyłać wiadomości tekstowe, prowadzić wideorozmowy, wysyłać zdjęcia i filmy, co pomaga nam zachować więź i komunikować się na bieżąco. Internet mobilny pozwoli nam też na korzystanie z przewodników turystycznych online, które dostarczają informacji na temat miejsc do odwiedzenia, atrakcji, restauracji, hoteli i innych ważnych punktów. Możemy sprawdzić opinie innych podróżników, przeczytać o ciekawostkach związanych z danym miejscem i zaplanować nasze aktywności w oparciu o dostępne informacje. To samo dotyczy dokonywania rezerwacji online, takich jak bilety lotnicze, noclegi, wypożyczenie samochodu czy zakup biletów na atrakcje turystyczne. Możemy również korzystać z różnych aplikacji i stron internetowych do organizacji naszej podróży, zarządzania harmonogramem, rezerwacji posiłków czy planowania tras.

W niektórych przypadkach podróżujemy w celach zawodowych. Dostęp do internetu mobilnego pozwala nam pracować zdalnie, przeglądać i wysyłać e-maile, korzystać z aplikacji biznesowych, uczestniczyć w wideokonferencjach i wykonywać inne zadania związane z pracą. No i jak ruszać w podróż bez ulubionej muzyki? Czy np. podczas podróży pociągiem nie obejrzeć ulubionego filmu? Internet mobilny umożliwia nam dostęp do bieżących informacji, takich jak wiadomości, prognozy pogody czy aktualności ze świata. Możemy również korzystać z serwisów streamingowych, słuchać muzyki, oglądać filmy czy czytać książki elektroniczne, zapewniając sobie rozrywkę w trakcie podróży.

Oczywiście, korzyści z korzystania z internetu mobilnego w podróży są zależne od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla niektórych osób może to być niezbędne narzędzie, więc wtedy w ruch idzie książka i tradycyjna mapa, ale mimo wszystko zaleca się posiadanie dostępu do sieci, który może być pomocny, np. w sytuacjach awaryjnych.

Jak uniknąć kosztów dodatkowych za internet mobilny w podróży?

Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z internetu mobilnego w podróży zagranicznej, warto skontaktować się ze swoim operatorem i zapytać o dostępne plany roamingowe. Warto upewnić się, że masz wyłączoną opcję automatycznego roamingu, aby uniknąć przypadkowego korzystania z usług roamingowych, które mogą być kosztowne. W niektórych krajach można kupić lokalną kartę SIM z taryfą dla turystów lub z pakietem danych. Tego rodzaju karty oferują zazwyczaj korzystne ceny za transfer danych w porównaniu do roamingu. 

Warto znaleźć miejsca, takie jak kameralne kawiarnie, restauracje czy hotele, które oferują darmowe Wi-Fi. Możesz skorzystać z takiego połączenia, aby korzystać z internetu bez dodatkowych kosztów. Pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności przy korzystaniu z publicznego Wi-Fi, szczególnie jeśli chodzi o przesyłanie poufnych danych.

Zawsze też można być offline. Przed podróżą wystarczy pobrać mapy, przewodniki turystyczne czy inne potrzebne aplikacje na swój telefon lub tablet. Można wtedy z nich korzystać z nich w trybie offline, unikając korzystania z transferu danych.

Reklama

Jeśli utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi jest dla nas ważne, to warto skorzystać z komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp, Messenger czy Skype. Dzięki nim można rozmawiać tekstowo, przesyłać zdjęcia i wykonywać połączenia głosowe za pośrednictwem internetu, co jest zazwyczaj tańsze niż tradycyjne połączenia telefoniczne. 

W ustawieniach swojego urządzenia mobilnego można też skonfigurować limity transferu danych lub zastosować ograniczenia dla poszczególnych aplikacji i wyłączyć automatyczne aktualizacje aplikacji w tle, aby uniknąć przypadkowego zużycia transferu danych.

Internet mobilny – gdzie się opłaca?

Jednym z najtańszych operatorów na rynku jest sieć komórkowa lajt mobile, która oferuje najniższe ceny. Operator działa na zasięgu sieci Plus i dzięki temu oferuje jeden z najlepszych zasięgów na rynku. W swojej ofercie lajt mobile ma pakiety z dużą liczbą GB w technologii 5G, a ceny abonamentów zaczynają się już od 9,99 zł/mies.

porownywarka gsm pozioma

Jedną z najczęściej wybieranych ofert operatora jest plan abonamentowy Numer1! z 60 GB w 5G i nielimitowanymi rozmowami, wiadomościami SMS i MMS za 29,99 zł/mies. Co ważne, przy zakupie więcej niż jednej karty SIM cena kolejnych abonamentów wynosi 24,99 zł/mies. W lajt mobile jest też oferta dla najbardziej wymagających, czyli plan No limit L! z transferem 100/200 GB (czyli 100 GB w ciągu dnia i gratis 200 GB w nocy) w technologii 5G, nielimitowanymi rozmowami i wiadomościami SMS/MMS za 49,99 zł/mies. i jak w przypadku niższego planu tu też przy zakupie kilku kart SIM operator oferuje zniżkę na każdą kolejną i cena za ten plan wyniesie 34,99 zł/mies. 

Jeżeli nie potrzebujemy oferty z głosem i szukamy wyłącznie internetu mobilnego, to plan 100/200 GB z 5G jest dostępny na stronie operatora za 39,99 zł/mies. To według naszej wiedzy najniższa cena na rynku za taki pakiet danych. 

Co ważne! Operator dla swoich klientów uruchomił wakacyjną promocję, gdzie dodatkowy pakiet 10 GB można zamówić za jedyne 5,00 zł. Przed promocją ten pakiet kosztował aż o 10,00 zł więcej, czyli 15,00 zł. Wszyscy klienci, którzy mają dostęp do Panelu Klienta mogą aktywować usługę do końca sierpnia 2023 r.

Czy warto? Przetestujcie sami! Wystarczy złożyć zamówienie na stronie lajt mobile i w razie potrzeby zrezygnować z umowy bezterminowej w dowolnym momencie – bez konsekwencji.

Autor: Wojciech Płuciennik

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *