NFC w telefonie

Nie wiesz do czego służy NFC w telefonie? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się wszystkiego o tej technologii!

NFC w telefonie

Zastanawiałeś się może co to jest NFC? O bluetoothie i podczerwieni (IrDA) słyszałeś nieraz i wiesz na czym polegają i do czego służą te technologie. Z NFC sporo osób ma pewne wątpliwości – NFC, co to? Jaka jest funkcja NFC, wreszcie jak działa NFC w praktyce?

NFC – co to jest?

Już sama nazwa (a raczej rozwinięcie jej skrótu) prawdę Ci powie – NFC, z angielskiego near-field communication, oznacza dosłownie komunikację bliskiego zasięgu. Antena NFC ma zasięg poniżej 20 centymetrów i tym przede wszystkim różni się od bluetootha, który łapie sygnał nawet z kilkudziesięciu metrów. Rzecz jasna system NFC i bluetooth różni też wiele innych aspektów, jak prędkość przesyłania danych i samego nawiązania połączenia czy częstotliwość. W NFC nie musisz też parować obu urządzeń – wszystko odbywa się na zasadzie w stylu plug and play!

Technologia ta pozwala na zdalne połączenie w oparciu o następujące parametry:

  • odległość do 20 centymetrów
  • częstotliwość 13,56 MHz
  • prędkość transmisji 424 kbit/s

I właśnie niska wymagana odległość pomiędzy dwoma sprzętami, ale i niższa szybkość przesyłu danych od bluetootha sprawia, że komunikacja NFC służy do zupełnie innych celów niż popularny „niebieski ząb”.

Mało kto wie, że historia NFC sięga pierwszej połowy lat 80. XX wieku. Wtedy prototypowa technologia dopiero co raczkowała, ale już 20 lat później znalazła się na celowniku Nokii, Philipsa i Sony. Firmy te wspólnie opracowały nowy standard, który zaczął wkrótce być wykorzystywany także w technologii mobilnej.

No dobra, ale gdzie znajdziesz tę technologię? Of course w telefonie, ale oczywiście nie tylko!

Jaka funkcja NFC w telefonie?

Co to NFC w telefonie oznacza? Wiele – jeśli nie większość – współczesnych smartfonów posiada moduł NFC. Tak naprawdę to może go brakować w zasadzie tylko u najtańszych modeli lub ew. produkcji firm „no-name’owych”, co zresztą często oznacza to samo. Producentem, który praktycznie nie zapomina o module NFC jest Samsung, ale też Sony i LG. Jeszcze niedawno na przeciwnym biegunie byli Chińczycy i to z każdej uznanej stajni – Xiaomi, OPPO czy Lenovo. W ich przypadku często było na próżno szukać NFC nawet w stosunkowo droższych modelach. Na szczęście to już przeszłość i coraz częściej nawet ich tzw. budżetówki są wyposażone tę technologię.

Reklama

Ale musisz być uważny! Czasami różne telefony mogą się podobnie nazywać. Weźmy chociażby Redmi 9C i Redmi 9C NFC. Ten drugi ma wspomniany moduł, a ten pierwszy… no cóż. Poza tym są to te same smartfony! W każdym razie, prawie każdy współczesny model to telefon NFC.

Uwaga – NFC to nie tylko Android. Od kilku dobrych generacji iPhony z systemami iOS mają wbudowany moduł komunikacji bliskiego zasięgu. Służy on choćby do płatności Apple Pay.

Do czego służy NFC?

Funkcja NFC w telefonie jest zupełnie inna od zainstalowanego bluetootha. Tym drugim będziemy częściej przesyłać większe pliki, jak zdjęcia, muzykę czy krótkie filmy. Technologia NFC pozwoli na szybkie przesłanie naprawdę niewielkich danych, jak link czy wizytówka. NFC w smartfonach znalazło jednak zupełnie inne zastosowanie na szeroką skalę.

Funkcja NFC w telefonie pozwala na płatności zbliżeniowe. Banki współpracują z tym standardem – jeśli masz tylko telefon z takim modułem i zainstalowaną aplikację bankową, to możesz wygodnie płacić telefonem, np. poprzez wspomniany Apple Pay. Możesz też wykorzystywać tagi NFC, dzięki którym możesz choćby otworzyć nową witrynę internetową czy zmienić ustawienia smartfona. Ich zastosowań jest naprawdę bardzo dużo!

NFC – jak używać?

Nie musisz się obawiać tej technologii! Jej wielką zaletą jest właśnie bezpieczeństwo – nie ma możliwości, aby ktoś połączył się do Twojego telefonu przez NFC bez Twojej zgody. Poza tym NFC działa na niewielkie odległości, a więc urządzenia Twoje i złodzieja musiałyby się niemalże stykać. To wcale nie ułatwia życia „typom spod ciemnej gwiazdy”.

Wreszcie sprzęty nie trzeba wcześniej ze sobą parować. To czasami dość uciążliwy proces w przypadku bluetootha na urządzeniach różnych producentów. Z NFC wszystko jest prostsze, szybsze, no i o wiele bardziej bezpieczne!

Źródło zdjęć: pixabay.com

Autor: Łukasz

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *