Wi-Fi Calling - co to jest?

Pewnie każdy z Was słyszał o sieci Wi-Fi, ale czy o Wi-Fi Calling również? Czym jest Wi-Fi Calling? Pewnie na myśl Ci przyszło wykonywanie połączeń poprzez Wi-Fi. I wiesz co? Zgadłeś!

Nowoczesna technologia Wi-Fi Calling

Wi-Fi Calling to technologia wykorzystująca sieci Wi-Fi do wykonywania połączeń głosowych i tekstowych w miejscach, gdzie nie ma zasięgu GSM. Usługa działa na całym świecie – wystarczy do niej możliwość połączenia się z siecią Wi-Fi. Dzielimy ją na dwa warianty:

  1. Wi-Fi Calling natywny
  2. Wi-Fi Calling przez aplikację – do działania potrzebna jest nie tylko odpowiednia taryfa operatora i model telefonu, ale i zainstalowana aplikacja

Nie musisz martwić się o Wi-Fi Calling swojego rozmówcy, gdyż ten nie musi korzystać z tej technologii. Nie ma się też co przejmować, że wystraszy się nieznanego połączenia, ponieważ na ekranie jego telefonu wyświetli się Twój numer. Nie ma żadnej różnicy od standardowego połączenia komórkowego! No dobra, ale czy usługa ta ma jakieś praktyczne zastosowania?

Zastosowania Wi-Fi Calling:

  1. Wspomniany wcześniej brak zasięgu polskich sieci komórkowych. Dzięki Wi-Fi Calling możesz w każdej chwili zadzwonić do innej osoby.
  2. Polepszenie jakości rozmowy. Wi-Fi Calling zapewnia jakość rozmów HD Voice, co ma istotne znaczenie w miejscach, gdzie zasięg GSM jest zakłócany – np. we wnętrzach budynków.
  3. Ograniczenie wysokich rachunków za roaming. Dzięki Wi-Fi Calling możesz również zadzwonić z innego kraju do Polski bez dodatkowych kosztów roamingowych! 

Tak! Wyobraź sobie, że dzwonisz do naszego kraju na polski numer i to bez żadnych dodatkowych kosztów. Wi-Fi Calling może być nieocenioną alternatywą dla roamingu międzynarodowego. Wystarczy, że dysponujesz odpowiednią ofertą operatora (a każda jest nieco inna – dlatego warto je dokładnie porównać) i telefonem komórkowym, a w niektórych sytuacjach również aktywną aplikacją Wi-Fi Calling. Ale po kolei.

Kto oferuje Wi-Fi Calling?

Pierwszym polskim operatorem komórkowym z Wi-Fi Calling był Play. Fioletowi początkowo rezerwowali technologię dla sprzedawanych przez siebie smartfonów – i to wyłącznie w abonamencie. A jak jest obecnie? Poniżej zamieściliśmy najważniejsze informacje o Wi-Fi Calling u operatorów w pigułce. Obsługiwane modele smartfonów znajdziesz na ich stronach www.

Wi-Fi Calling w Play

Fioletowi oferują obecnie Wi-Fi Calling bez konieczności aktywacji SMS-em czy kodem USSD. Wystarczy, że Twój smartfon obsługuje tę technologię i ma w miarę aktualny system operacyjny. Wymagania są niewielkie – przynajmniej Android w wersji 5.0 lub iOS 10.3 lub nowszy oraz odpowiednia taryfa Play. Co ważne, nie musisz mieć zakupionego smartfona u Fioletowych! Obecnie Wi-Fi Calling w Play działa również w prepaidzie.

Reklama

Wi-Fi Calling w Orange

Usługa Wi-Fi Calling jest także dostępna dla klientów Orange – zarówno abonentów, jak i karciarzy. Ci ostatni niestety nie mogą z niej korzystać za granicą! Pomarańczowi gwarantują odpowiednie działanie Wi-Fi Calling tylko ze smartfonami zakupionymi właśnie u nich. Uwaga – połączenia wychodzące zza granicy do Polski są rozliczane jak krajowe, z kolei zza granicy do innego kraju niż Polska są traktowane jako połączenia międzynarodowe.

Wi-Fi Calling w T-Mobile

Różowi chwalą się, że wykonywane połączenia za granicą są rozliczane, jakby były wykonywane z Polski! Możesz tu także korzystać z telefonu nawet w trybie samolotowym. Co więcej, w ten sposób możesz również wysyłać wiadomości multimedialne MMS – i to bez dodatkowych aplikacji czy komunikatorów. 

Wi-Fi Calling w Plus

Nieco inaczej sytuacja wygląda u Zielonych. Aby korzystać z Wi-Fi Calling, należy ściągnąć odpowiednią aplikację „Wi-Fi Calling+” po wcześniejszej aktywacji usługi. Możesz tego dokonać wysyłając odpowiednią wiadomość SMS lub poprzez Biuro Obsługi Klienta. Aplikacja działa na systemach Android 5.0 lub nowszy oraz iOS 9.0 lub nowszy. Opłaty będą naliczane zgodnie z posiadaną taryfą.

Wi-Fi Calling w a2mobile

Usługa Wi-Fi Calling jest też dostępna u niewielkiego operatora a2mobile! Aby z niej korzystać, wystarczy ściągnąć i aktywować odpowiednią aplikację ze strony Google Play. W a2mobile Wi-Fi Calling działa wyłącznie na smartfonach z Androidem w wersji 4.4 lub nowszym. 

Autor: Wojciech Płuciennik

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *