VoLTE co to?

Co to jest VoLTE? Twój operator szwankuje i nie możesz połączyć się z drugą osobą? Każdy z nas to przeżył! Zamiast jednak narzekać i kląć na dostawcę swojej usługi GSM, ochłoń i rozważ inne opcje. O Wi-Fi Calling pewnie słyszałeś, ale co wtedy, gdy nie jesteś w zasięgu sieci Wi-Fi? Skorzystaj z technologii LTE!

VoLTE co to

To nowoczesna i szybka komunikacja bezprzewodowa przeznaczona m.in. dla telefonów komórkowych. Jak sama jej nazwa sugeruje (ang. Voice over LTE), VoLTE umożliwia rozmowę głosową wykorzystując sieć 4G LTE. Ponieważ VoLTE wykorzystuje sieci 4G LTE (a nie tylko 2G czy 3G), realizowanie połączenia trwa mniej niż jedną sekundę. Użytkownicy cieszą się także z lepszej jakości rozmów i zasięgiem, oraz komfortu używania Internetu podczas rozmowy.

Zalety VoLTE są nieocenione:

  • wysoka jakość połączenia
  • błyskawiczne wykonanie połączenia
  • operatorzy nie pobierają za korzystanie z VoLTE dodatkowych opłat
  • alternatywa dla Wi-Fi Calling
  • Internet 4G działa podczas rozmowy (nie następuje rozłączenie)

Żeby nie było tak kolorowo, to VoLTE ma też pewne wady. Usługa ta nie jest oferowana przez każdego operatora, ba – trzeba też spełnić pewne wymagania swojej macierzystej sieci. W tym posiadać smartfona wspierającego VoLTE!

Bez obaw – oto wymagania dotyczące VoLTE u największych i najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce!

VoLTE w Orange

VoLTE w Orange działa tylko na niektórych smartfonach. Są to m.in. wszystkie modele iPhone’a, a także bardzo liczne Huaweie i Samsungi – pełną listę znajdziesz na stronie Pomarańczowych. Do pełni szczęścia potrzebujesz tylko kartę SIM LTE (w sumie to pewnie ją masz od paru lat), aktywną usługę VoLTE i jej włączenie w ustawieniach telefonu. W przypadku braku zasięgu 4G LTE wykorzystuje się sieci 2G/3G.

Uwaga – VoLTE działa tylko na terenie kraju. Jeżeli przekroczysz granicę, to połączenie zostanie przerwane!

VoLTE w Play

Z VoLTE można korzystać także w Play, jak i w sieci Red Bull Mobile, która jest silnie powiązana z Fioletowymi. I tym razem wspierane są tylko niektóre modele smartfonów. Ich aktualną listę znajdziesz na stronie play.pl. Ważne – korzystanie z VoLTE w Play nie jest możliwe w roamingu krajowym (a więc przy korzystaniu z zasięgu innego operatora), ani w połączeniach międzynarodowych.

Usługa dostępna jest nie tylko w abonamentach indywidualnych i firmowych, ale i w mixach, oraz pakietach na kartę (prepaid).

Reklama

VoLTE w Plus

Zieloni to pierwsza sieć w Polsce oferująca 5G, a która… nie ma jeszcze w swojej ofercie pełnoprawnego VoLTE! Dopiero na początku br. ruszyły testy dla wybranych klientów operatora, którzy mogą korzystać z tej technologii. No nic – czekamy na VoLTE z prawdziwego zdarzenia dla wszystkich użytkowników Plusa!

Wygląda na to, że Plus jest zielony – i to dosłownie – w kwestii VoLTE!

VoLTE w T-Mobile

Tego problemu nie mają za to użytkownicy T-Mobile. Różowi oferują VoLTE chwaląc się przy tym znakomitą jakością rozmów. Przełączanie między VoLTE a VoWIFI (Wi-Fi Calling) czy VoLTE a 3G jest dla konsumenta nieodczuwalne.

Usługa dostępna jest w wybranych abonamentach, w tym biznesowych. Należą do nich taryfy JUMP!, SuperNet, Maganta Biznes oraz najnowsze pakiety T.

Pamiętaj, że:

  • VoLTE jest darmowe
  • z VoLTE możesz korzystać tylko na niektórych telefonach, w niektórych sieciach i czasem tylko w niektórych ofertach danej sieci GSM!
  • VoLTE to lepszy zasięg i lepsza jakość rozmowy niż w klasycznym połączeniu
  • z wielu chińskich marek to modele Huawei i Honor najczęściej wspierają VoLTE – reszta bardzo rzadko
  • VoLTE to obecnie (niestety) rzadko używany standard, a nie futurystyczna wizja przyszłości telefonii komórkowej

przeczytaj też:

Najtańszy abonament ????

źródło zdjęć: Pixabay.com

Autor: Łukasz Kowalski

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *