Roaming i rozmowy międzynarodowe – jakie są różnice?

Pewnie słyszałeś nieraz o roamingu, ale czy wiesz na czym on polega?

Co to jest roaming?

Roaming to nic innego, jak mechanizm wykorzystujący cudzą infrastrukturę w przypadku braku zasięgu własnej sieci komórkowej. Ze względu na lokalizację, wyróżniamy roaming krajowy (wewnętrzny) oraz międzynarodowy.

Ten pierwszy możesz łatwo skojarzyć z operatorem Play i jego „zasięgiem 4 sieci”. Swego czasu fioletowi podpisali umowę z Orange, Plusem i T-Mobile o świadczeniu usług roamingu krajowego. Zasada była banalna – traciłeś zasięg macierzystego Play? Spokojnie – Twój telefon wciąż działał na łączach innych sieci!

Nieco bardziej sytuacja jest skomplikowana w przypadku roamingu międzynarodowego. Tym bardziej, że roaming ten często jest mylony z… rozmowami międzynarodowymi! Po czym je rozpoznać? Czym się różnią? Oto kilka możliwych scenariuszy, w jakich możesz brać udział!

Telefon zza granicy do Polski

Dzwonisz z krajowego numeru na numer znajdujący się na terenie kraju? Korzystasz wówczas z roamingu międzynarodowego. Jeżeli Twoja oferta GSM zapewnia jego domowe warunki (roam like at home), to płacisz za połączenie głosowe czy tekstowe tyle samo, co w kraju. Masz nielimitowane usługi? To świetnie – za połączenie zza granicy np. do rodziny w Polsce nie dopłacisz ani grosika! 

Telefon zza granicy do kraju innego niż Polska

Jesteś np. w Niemczech i dzwonisz z krajowego numeru do znajomego mieszkającego też w Niemczech lub w innym europejskim kraju? Jest to również połączenie w roamingu międzynarodowym. Od warunków Twojej oferty zależy, czy będzie ono płatne, czy też wliczone w cenę pakietu.

Telefon z Polski do zagranicznego kraju

A teraz odwrotna sytuacja: jesteś w kraju i dzwonisz do osoby, która znajduje się poza obszarem Polski z prefiksem innym niż +48 lub 0048? Wykonujesz wtedy połączenie międzynarodowe. Zanim np. zadzwonisz do zagranicznego hotelu w celu dokonania rezerwacji, upewnij się, że masz pakiet darmowych minut międzynarodowych!

Zasada jest prosta – w roamingu międzynarodowym nie jest ważne, dokąd dzwonisz czy wysyłasz wiadomość SMS. Ważne jest to, że Twój telefon jest poza zasięgiem Twojego operatora, przez co jest zalogowany do innej sieci.

Kto oferuje darmowy roaming?

Swego czasu o roamingu było bardzo głośno, a echa tamtejszej burzy pogrzmiewają do dzisiaj. Wszystko zaczęło się 15 czerwca 2017 roku.

Wtedy to polscy operatorzy komórkowi wprowadzili domowe zasady roamingu UE, łamiąc się pod naporem decyzji Komisji Europejskiej. Wszystkie sieci strukturalne i niektóre wirtualne zaczęły oferować usługi roamingu w Unii Europejskiej (a także w paru innych europejskich krajach spoza UE – tzw. Strefa 1 roamingu UE) bez naliczania dotychczasowych dopłat. Aż do czasu.

Reklama

Wskutek nadmiernego korzystania z usług roamingu UE przez rodaków, operatorzy zaczęli ponosić straty, gdyż musieli sami dopłacać do interesu. Z pomocą przyszedł im Urząd Komunikacji Elektronicznej, który pozwolił na ponowne naliczanie roamingu na koszt użytkownika, zwłaszcza w prepaidach (oferty przedpłacone na kartę).

Obecnie sytuacja uspokoiła się na tyle, że nie będziesz miał problemu ze znalezieniem oferty GSM z darmowym (domowym) roamingiem UE. Jest on oferowany przez największe sieci, jak np. Play, ale też ich tanie submarki, np. w nju mobile czy Plushu (również w abonamencie z telefonem). Gorzej, jeżeli potrzebujesz roamingu w krajach spoza Europy. Wtedy ceny za minutę połączenia naprawdę potrafią zbić z nóg, a stan portfela może nieco uratować uruchomienie specjalnego pakietu u operatora (o ile taki jest dostępny). Dobrą alternatywą dla wyjeżdżających może być także usługa Wi-Fi Calling.

Uwaga – mimo zapewnianego darmowego roamingu UE przez swojego operatora pamiętaj, żeby nie przesadzać z jego wykorzystywaniem! Każdy telekom ma spisane Zasady Uczciwego Korzystania z roamingu, których musisz przestrzegać. Jeżeli logujesz się więcej razy do sieci zagranicznej niż macierzystej w Polsce (bo np. pracujesz na stałe w innym kraju) i/lub zbyt często korzystasz z usług roamingu UE, to operator ma prawo naliczać za połączenia dodatkowe opłaty!

Kto oferuje darmowe rozmowy międzynarodowe?

W tym przypadku wybór jest znacznie uboższy. Co prawda operatorzy mogą zaoferować dodatkowy, opcjonalny pakiet minut, ale prawdziwy problem pojawia się, gdy potrzebujesz usługi na stałe w cenie abonamentu.

Niestety – będziesz musiał przygotować się na dość spore rachunki, gdyż rozmowy międzynarodowe dostępne są głównie w topowych i najdroższych ofertach. Jednym z takich operatorów jest Plus, który za 50 zł miesięcznie (bez opłaty za telefon) zapewnia m.in. paczkę 120 darmowych minut międzynarodowych, ale tylko do krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Umowa na abonament trwa 24 miesiące.

sprawdź też:

Porównanie ofert operatorów komórkowych 2020

Najtańszy abonament ????

Autor: Wojciech Płuciennik

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *