Jak wybrać najlepszy internet mobilny?

Internet mobilny od dawna nie jest towarem luksusowym, a jego ceny bywają bardzo atrakcyjne. Pracujesz na laptopie lub tablecie, więc nawet nie przyznawaj się, że korzystasz jeszcze z tradycyjnego łącza przewodowego! Nie w XXI wieku. Podpowiadamy, jak korzystnie wybrać pakiet internetu mobilnego!

Na co zwrócić uwagę, wybierając Internet mobilny

1. Zasięg sieci

Tak, tak… Pewnie słuchałeś wielu „mądrych głów” i ich opowieści o fatalnym zasięgu łącza mobilnego. To trochę jak z „radami” o kupowaniu samochodów na literkę „F”. Nie przekonasz się jednak, jeżeli nie spróbujesz.

Tym bardziej, że czasy Blue Connect to daleka przeszłość, a wraz z nią odeszły problemy ze słabym zasięgiem internetu mobilnego. Oczywiście zasięg zasięgowi nierówny – jak więc wybrać operatora, który będzie oferował odpowiednią jakość sygnału? Tak! Karty prepaid!

Generalnie infrastrukturę sieci GSM w Polsce możemy podzielić na 4 największe sieci: Play, Orange, Plus oraz T-Mobile. Który z nich będzie miał najlepszy zasięg w Twojej okolicy? Pewnie sporo już wiesz, bo korzystasz z oferty komórkowej jednego z tych operatorów (lub ich submarek czy sieci wirtualnych bazujących na ich infrastrukturze). Jeżeli chcesz jednak wybrać optymalne rozwiązanie, to… kup starter każdej sieci i sprawdź, jak sprawuje się internet. To jednorazowy koszt dosłownie kilku złotych, a może zaprocentować w przyszłości!

2. Cena a transfer GB

No dobra, wiesz już, że najlepiej sprawdza się zasięg operatora X. Co teraz? Pozostaje poszukać najlepszej oferty działającej na jego łączach. Jeżeli będzie to Orange, to praktycznie pozostaje Ci wybór między nim a jego tańszą siecią nju mobile. Gdy jednak będzie to np. Plus, to… będziesz miał znacznie większy wybór! Zieloni udostępniają swoje łącza nie tylko swojej submarce Plush, ale i niezliczonym operatorom wirtualnym. Wśród nich są m.in.:

 • Premium Mobile
 • lajt mobile
 • OTVARTA

Ile chcesz wydać na internet? 100 zł? Szukasz w takim razie chyba oferty łączonej z abonamentem komórkowym. Podpowiadamy – jeżeli nie jesteś zapalonym graczem komputerowym bawiącym się w gry online, nie ściągasz niezliczonych gigabajtów plików z sieci, to… wyłóż 30 zł i ciesz się stabilnym łączem! W tej kwocie otrzymasz już spory transfer GB. Poniżej przedstawiamy świetne oferty spełniające te wymagania.

 • Premium Mobile 25 GB – 24,70 zł
 • Plush 20 GB (100 GB po 1 roku) – 25 zł
 • nju mobile 40 GB (120 GB po 2 latach) – 29 zł
 • lajt mobile 30 GB – 30 zł
 • Plush 40 GB (80 GB po 1 roku) – 30 zł

Jak sam widzisz, oferty te wyglądają bardzo obiecująco! Jeżeli jednak szukasz tańszych taryf (ale z mniejszym transferem miesięcznym), czy wręcz przeciwnie – bardziej rozbudowanych pakietów, to znajdziesz je na naszej porównywarce internetu mobilnego. No dobra, ale czy to koniec poszukiwań? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w poszukiwaniu najlepszego internetu mobilnego?

3. Umowa

No tak. Masz dość kontraktów na 24 czy nawet 36 miesięcy? Pewnie czytasz ten tekst na ekranie swojego smartfona, którego spłacasz w dodatkowych ratach do swojego abonamentu, bo nie doczytałeś warunków umowy. Umowy, która skończy się dopiero w przyszłym roku. No to mamy dobrą wiadomość!

Wielu operatorów GSM oferuje pakiety internetu mobilnego w umowie na czas nieokreślony. Koniec z dwuletnią lojalką! Dziś podpisujesz umowę, a jak Cię coś zdenerwuje, to jutro się z niej wypisujesz. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to zachować miesięczny okres wypowiedzenia. Lepiej 1 miesiąc niż 24!

Tak się składa, że wcześniej wymienione oferty operatorów spełniają warunek umów bezterminowych!

Reklama

4. Szybkość łącza

Ech ten Blue Connect. Ciągle się boisz, że internet przestanie działać, bo za oknem pada deszczyk? To nie te czasy. A ponoć kiedyś to było!

Obecnie praktycznie każdy operator oferuje łącze z prędkością 4G/4G LTE. Ile to jest w przeliczeniu? Teoretycznie jakieś 150-300 Mbit/s, ale musisz liczyć się z tym, że będzie to najczęściej kilkadziesiąt megabitów na sekundę. W praktyce bardzo trudno jest osiągnąć maksimum. Wpływ na to ma m.in. posiadany sprzęt (router lub modem LTE) i lokalizacja – im dalej od stacji BTS, tym gorzej (choć i tutaj zdarzają się wyjątki!).

Nie musisz więc zaprzątać sobie głowy prędkością internetu mobilnego, zwłaszcza, że… operatorzy wprowadzają od końca II kwartału 2020 roku standard 5G! Nie musisz się już obawiać ani deszczyku, ani huraganu!

5. Internet mobilny – z routerem czy bez?

Niektórzy nie słodzą kawy, inni zabijają jej smak pięcioma łyżeczkami cukru. Kopiastymi naturalnie. Czy warto brać ofertę z samą kartą SIM, a może jednak dorzucić routerek? 

Jeżeli wybierzesz modem lub router LTE (i tak go musisz mieć, aby korzystać z łącza bezprzewodowego), to… tracisz walor umowy bezterminowej! Po pierwsze – oferty ze sprzętem GSM oferowane są praktycznie tylko przez największe sieci (Plush jest wyjątkiem), a tam otrzymasz niemal i wyłącznie umowy na 12 czy 24 miesiące. Po drugie, ich oferty będą droższe niż nasze propozycje.

Nasza rada: zamów internet mobilny:

 1. z umową bezterminową
 2. u operatora cieszącego się w Twoim rejonie mocnym i stabilnym zasięgiem
 3. z transferem, który Ci odpowiada…
 4. …ale jednocześnie w dobrej cenie
 5. router/modem LTE kup osobno w sklepie (może być też u operatora, ale bez umowy)

 

sprawdź też:

Porównanie ofert operatorów komórkowych 2020Najtańszy abonament ????

Autor: Wojciech Płuciennik

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *