Ranking najlepszy internet stacjonarny Kwiecień 2024

Szybki dostęp do sieci do rzecz dziś niezbędna. Sprawdziliśmy najlepsze oferty Internetu stacjonarnego

Szybki i stabilny internet stacjonarny stał się towarem wręcz niezbędnym. Nauczanie i praca zdalna spowodowane obostrzeniami i nieustającymi lockdownami, które wymusiła na społeczeństwie i rządzie pandemia, nie pozostały względem wykorzystania internetu obojętne. Mobilny internet, co wcale nie dziwi, nie daje rady sobie ze wzmożonymi aktywnościami użytkowników. 

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest internet stacjonarny, szczególnie światłowodowy, gwarantujący szybkość, a przede wszystkim stabilność wysyłanego sygnału. Dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się o nagłe zerwanie połączenia czy wszelkiego rodzaju limity. Liderzy na rynku telekomunikacyjnym, wręcz prześcigają się w ofertach. Przedstawiamy najlepsze oferty internetu stacjonarnego na Kwiecień 2024 roku.

Spis treści

 1. Internet stacjonarny vs. internet mobilny – dlaczego warto postawić na internet stacjonarny?
 2. Światłowód – król wśród internetów stacjonarnych
 3. Ranking ofert operatorów 2024

Internet stacjonarny vs. internet mobilny – dlaczego warto postawić na internet stacjonarny?

Początkowo wybór między internetem stacjonarnym, a mobilnym nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Szczególnie dla osób, które nie interesują się technologią, do których zaliczają się, choćby ludzie starszego pokolenia. Ułatwieniem w podjęciu odpowiedniego wyboru jest przeznaczenie danego internetu, czyli nasza potrzeba. Nie bez znaczenia jest również miejsce jego wykorzystywania. Czy taki internet posłuży nam w domu czy podczas podróży. Co trzeba podkreślić na wstępie, że obydwa rozwiązania mają swoje zalety, ale też i wady i bardzo różnią się od siebie.

Ograniczeniem dla internetu stacjonarnego jest fakt, że możemy korzystać z niego jedynie w określonym miejscu, czyli w przestrzeni domowej lub biurowej. Może być doprowadzony poprzez klasyczny kabel, np. światłowodowy lub poprzez router. Internet mobilny, zaś działa całkowicie inaczej. W wypadku tego internetu korzystamy z karty SIM z przypisanym numerem, z którego przy wybraniu określonej oferty, możemy również wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y. Aby w pełni korzystać z internetu mobilnego wspomnianą kartę musimy włożyć do urządzenia, np. telefonu, tabletu czy routera. Każdego z funkcją hot spota. 

To co przeważa w internecie stacjonarnym względem internetu mobilnego to jego stabilność i zasięg. Przy internecie mobilnym nie mamy pewności, czy w każdym miejscu będzie możliwość wykorzystania jego pełnej mocy. 

Światłowód – król wśród internetów stacjonarnych

Światłowód to nic innego, jak kabel zbudowany z przezroczystego włókna z dodatkiem sztucznych tworzyw, co umożliwia przesyłanie danych za pomocą światła. To obecnie najnowocześniejsze i najbardziej stabilne rozwiązanie w kwestii internetu stacjonarnego. Co więcej jest bardzo odporny na zakłócenia i warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest najbardziej pożądanym rozwiązaniem na rynku. Co więcej, trzeba dodać, że niekorzystne warunki pogodowe nigdy nie zakłócają jego pracy, co zdarza się w przypadku klasycznego okablowania czy internetu mobilnego. Jedną z jego największych zalet jest nieograniczona prędkość przesyłu. Powyższe cechy sprawiają, że dzięki światłowodowi zyskujemy pewny i szybki dostęp  do sieci internetowej.

Obecnie na rynku telekomunikacyjnym pionierem w kwestii sprzedaży internetu stacjonarnego z zastosowaniem światłowodu jest operator Orange, który w swojej ofercie ma różne pakiety, nie tylko samego internetu stacjonarnego, ale i telewizji. Dzięki popularności tego rozwiązania za Orange powoli zaczęły iść inne znane firmy w branży.

Ranking ofert operatorów 2024

Jak wiadomo szybkość przesyłu i pobierania danych jest kwestią nadrzędną podczas wyboru internetu stacjonarnego. Wielu klientów decyduje się na internet za pośrednictwem routera bezprzewodowego, ponieważ są proste w konfiguracji i użytkowaniu. Popularne jest również użytkowanie internetu stacjonarnego za pośrednictwem kabli światłowodowych, będących najlepszym i najstabilniejszym rozwiązaniem na rynku. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem internetu stacjonarnego, należy dokładnie nie tylko poczytać opinie o danej usłudze, ale i sprawdzić parametry czy technologię. Dlatego przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert internetu stacjonarnego. Pod uwagę podczas tworzenia rankingu, wzięliśmy następujące kryteria:

 • cena za określoną prędkość internetu:
 1.  pobieranie: w przedziale 250 Mb/s – 1 Gb/s
 2. wysyłanie 10 – 50 Mb/s
 • możliwość dokupienia dodatkowych usług (np. telewizja, internet mobilny, abonament telefoniczny – stacjonarny lub komórkowy)
 • technologia (sprzęt, który otrzymujemy w ofercie, bezprzewodowy router Wi-Fi)
 • dodatkowe usługi (ochrona internetu, gratisowy dostęp do serwisów streamingowych HBO/Netflix/Tidal/Spotify, przestrzeń w chmurze, ulgi na abonament)
 • opłaty dodatkowe (aktywacja, serwis, itp.)
 • okres umowy 12 mies.

Do zestawienia wybraliśmy, aż 9 najpopularniejszych operatorów oferujących internet stacjonarny, do których należą: 

 • UPC – 500 Mb/s Internet
 • Vectra – 300 Mb/s
 • Netia – 500 Mb/s Internet
 • Orange 300 Mb/s
 • Plus 500 Mb/s
 • Play LTE 300 Mb/s z limitem pełnej prędkości do 300 GB
 • Multimedia 300 Mb/s
 • INEA – 1 Gb/s
 • TOYA 250 Mb/s

Pod kątem ceny najlepiej prezentują się oferty UPC,Vectry czy Multimedii, jednak nie mają one zbyt wielu pozytywnych opinii, a dodatkowo jest niższy upload względem, choćby Netii czy Orange. W ofercie trzech wymienionych wcześniej firm spotykamy się z prędkością 30Mb/s, co może jest wystarczające, ale przy większych plikach może okazać się niewystarczające. Nawet przy wzięciu w pakiecie telewizji i telefonu, rachunek może i będzie wyższy, ale wciąż cenowo atrakcyjny.  Interesująco pokazuje się oferta internetu stacjonarnego firmy INEA, która oferuje, aż 1GB/s w cenie 69,90zł – jednak niestety jest to niezbyt znana firma. 

Poniżej przedstawiamy konkurencyjne oferty innych operatorów, które warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego dostępności oraz naszych potrzeb internetu stacjonarnego.

 • Internet stacjonarny – Play

Oferta przygotowana przez sieć Play kosztuje 55zł miesięcznie. Pod kątem specyfikacji, otrzymujemy prędkość do 600 Mb/s (pobieranie) i do 60 Mb/s (wysyłanie). Umowa jest bezterminowa z gwarancją niezmienności ceny.  Zestaw startowy zawiera też router w cenie 0 zł – pobierana jest jedynie jednorazowa opłata aktywacyjna w wysokości 50 zł.

Reklama
 • Internet stacjonarny – Vectra 

Oferta Vectry jest dość ciekawa. Cenę, jaką przyszłoby nam zapłacić za korzystanie z internetu stacjonarnego Vectry to 54,99, z prędkością do 300 Mb/s (pobieranie) i do 40 Mb/s (wysyłanie). Umowa w przypadku tej oferty zawierana jest na 24 miesiące. Co więcej przez pierwsze 4 cykle rozliczeniowe Vectra obniża rachunki o 50% (do 27,49 zł miesięcznie). Do dyspozycji zostanie użyczony modem Wi-Fi, a także Tidal Premium za darmo na 2 miesiące

 • Internet stacjonarny – Netia

Oferta Netii również jest w granicach między 50 a 60zł. Prędkość internetu od tego operatora wynosi odpowiednio prędkość do 300 Mb/s (pobieranie) i do 40Mb/s (wysyłanie). Umowę, co może być zaskakujące zawiera się na okres krószy niż rok, czyli odpowiednio 9 miesięcy. Warto podkreślić, że jest to oferta z internetem stacjonarnym światłowodowym! Netia zapewnia w cenie router Wi-Fi, a także pierwszy miesiąc za 0 zł. W praktyce płaci się więc zaledwie za 8 miesięcy.

 • Internet stacjonarny – T-Mobile

Internet stacjonarny w technologii światłowodowej ma również T-Mobile. Jednak nie wyróżnia się on prędkością, raczej są standardowe.Cena za miesiąc wynosi 59zł, a umowę podpisuje się na 24 miesiące. Co do prędkości, wynosi ona do 300 Mb/s (pobieranie) i do 50 Mb/s (wysyłanie). Co więcej to jedyny operator, który nie pobiera przy nowej umowie opłaty aktywacyjnej.  W cenie pakietu otrzymuje się odpowiedni router.

 • Orange Światłowód 300 Mb/s

Najtańsza oferta Orange zbliża się już niebezpiecznie blisko do kwoty 60 zł miesięcznie. I opiera się na łączu światłowodowym. W kwestii specyfikacji wygląda następująco: prędkość do 300 Mb/s (pobieranie) i do 50 Mb/s (wysyłanie). Cena to niecałe 60zł, a umowę podpisujemy na 24 miesiące, ale istnieje możliwość wykupienia umowy bezterminowej w wyższej o 10 zł cenie. Zestaw startowy zawiera już darmowy Smart Wi-Fi Modem FunBox 3.0. Można też powiększyć zestaw o Smart Wi-Fi Box za kolejne 9,99 zł miesięcznie.

 • Plus Światłowód 150 Mb/s

Co trzeba przyznać, to fakt, że oferta Plusa bardzo odbiega od konkurencji. Za najwyższą kwotę 60zł, dostajemy prędkość jedynie prędkość do 150 Mb/s (pobieranie) i do 30Mb/s (wysyłanie). Umowę z operatorem podpisujemy na 24 miesiące, w tym pierwszy miesiąc za darmo, router Wi-Fi w cenie, a także dodatkowe 5 GB Internetu mobilnego w cenie pakietu. Cenę Plusa może obniżyć program smartDOM, gdzie kolejna usługa jest tańsza o 10 zł.

Jak widać wybór wśród ofert internetu stacjonarnego jest szeroki. Dlatego kierować należy się nie tylko ceną, ale rekomendacjami, stabilnością i dostępnością internetu. 

Poczytaj:

Ranking internetu mobilnego – 6 top ofert

Ranking ofert na telefon komórkowy Październik 2023

Porównanie ofert operatorów Październik 2023

Najlepsza oferta na kartę Październik 2023

Autor: Wojciech Płuciennik

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *